UDVALG OG STYRELSER

Stående Udvalg

Formand Thorsten Rørbæk (KFUM & KFUK)
Birthe Juhl Christensen (Folkekirkens Nødhjælp)
Jakob Rönnow (FDF)
Pia Duebjerg Andersen (Danske Baptisters Kvindenetværk) 

Rikke Høyer Lentz (KFUM-Spejderne)
Mads Christoffersen (Danske Kirkers Råd)

Landskomiteen for Danske Kirkedage

Formand Poul Kirk, Frikirkenet
Næstformand, Søren Abildgaard, Landsforeningen af Menighedsråd
Kasserer Birger Nygaard, Folkekirkens mellemkirkelige Råd
Kaare H. Nielsen, Den katolske Kirke
Smitha Prasadam, Den anglikanske Kirke
Jens Christian Meldgaard, KFUM og KFUK
Mette Møbjerg Madsen, Menighedsplejen i Danmark
Suppleant John Lorenzen, Frikirkenet

Sekretær: Anne Mie Skak Johanson
Mads Christoffersen, Danske Kirkers Råd, deltager ved møderne.

ARBEJDSGRUPPER

ARBEJDGRUPPE FOR FRIHED OG LIGE VILKÅR 

Formand Jørgen Thaarup (Metodistkirken)
Bent Hylleberg (Baptistkirken)
Gudrun Lydholm (Frelsens Hær)
Tonny Jacobsen (Pinsekirken)
Birger Nygaard (Folkekirken)
Biskop Czeslaw Kozon (Den katolske Kirke)
Mikael Wandt Laursen (Frikirkenet)
Mads Christoffersen (Danske Kirkers Råd)

ARBEJDSGRUPPE FOR GRØN KIRKE

Keld Balmer Hansen (Formand, folkekirken)
Agnes Hougaard (folkekirken)
Birthe Juel Christensen (Folkekirkens Nødhjælp)
Helene Wonsbek Rasmussen (folkekirken)
Lise Palstrøm (folkekirken)
Martin Ishøy (folkekirken)
Jonatan Haslund-Gjerrild (frikirken Vineyard)
Mogens Brandt (KFUM og KFUK)
Peter Fischer-Møller (folkekirken)
Sofie Petersen (folkekirken, Grønland)
Ulla Pinborg (Den katolske kirke)
Sofie Larsen Kure (Danske Kirkers Råd, sekretær)

ARBEJDSGRUPPE FOR ØKUMENISK DIALOG OG DANNELSE
Forperson Kathrine Fischer, Folkekirken
Sarah Ziethen, Folkekirken
Ulla Pinborg, Den katolske Kirke
Jan Nilsson, Folkekirken
Mette Møbjerg Madsen, Menighedsplejen i Danmark
Christian Arffmann, Folkekirkens mellemkirkelige Råd
Bent Bjerring-Nielsen, Amagerbro Frikirke
Linda Rønnow, FDF
David Laadal Mortensen, YFC
Anne Hjul Johannessen, KFUM og KFUK
Mads Christoffersen, Danske Kirkers Råd